URBAN DEVELOPMENT ISSUES
WYTYCZNE DLA AUTORÓW
Artykuł należy przygotować zgodnie z zasadami pisowni polskiej zamieszczonymi w słowniku języka polskiego PWN. Tytuł, abstrakt oraz słowa kluczowe powinny zostać przetłumaczone na język angielski. Tekst należy przesłać na adres e-mail redakcji w postaci jednego pliku z ponumerowanymi stronami. Artykuł powinien być zapisany z zachowaniem następujących zasad:
- rozszerzenie pliku: *.DOC, *.DOCX, *.ODT lub *.RTF
- format: A4
- font: Calibri 11 pkt
- interlinia: 1,2
- marginesy: 2,5 cm
Objętość przesłanego do redakcji artykułu powinna mieścić się w granicy od 20 tys. do 40 tys. znaków ze spacjami, wliczając w to abstrakt i spis literatury.
Tekst nie powinien zawierać pogrubień (wyłączając nagłówki), kursyw (za wyjątkiem słów obcych) i podkreśleń. Tekst powinien być wyjustowany, bez dzielenia wyrazów. Pierwszy wiersz każdego akapitu powinien mieć ustawione wcięcie akapitowe (1,25 cm).
Tekst artykułu powinien składać się z następujących części:
- Strona pierwsza: imię i nazwisko autora/ów, afiliacje, tytuł/stopień naukowy, dane kontaktowe (adres e-mail autora korespondującego), numer ORCID.
- Strona druga: tytuł publikacji, abstrakt (do 200 słów, jeden akapit), słowa kluczowe (max. 6).
- Zasadnicza część tekstu: zawierająca ryciny, tabele, fotografie z odpowiednią numeracją, podpisami i źródłami.
- Literatura: spis zgodny z wytycznymi technicznymi dotyczącymi cytowania i literatury.
Główny tekst powinien mieć maksymalnie trzystopniową hierarchię tytułów, bez używania znaków arabskich. Nagłówki rozdziałów i podrozdziałów powinny być pogrubione, wyrównane do lewej strony i zapisane w następujący sposób:
- nagłówki pierwszego stopnia: Calibri 14 pkt
- nagłówki drugiego stopnia: Calibri 13 pkt
- nagłówki trzeciego stopnia: Calibri 12 pkt
Uwaga: proszę nie stosować dodatkowych elementów formatowania, jak np. nagłówek i stopka lub zapis tytułu wersalikami.
Wszystkie tabele, ryciny i fotografie znajdujące się w tekście powinny być ponumerowane (cyframi arabskimi) i przywołane jak najbliżej ich odniesienia.
PRZYKŁADY PRZYWOŁAŃ W TEKŚCIE:
„Zgodnie z Tabelą 1 spośród 14 567 zaplanowanych projektów 2,2% stanowią przedsięwzięcia miękkie"
„W przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwyższe wartości planowanych przedsięwzięć odnotowano w ośrodkach małych (Ryc. 1.)"
Każda z tabel, rycin i fotografii powinna mieć wskazane tytuł i źródło (nawet jeśli jest to własne opracowanie autora/ów). W przypadku rycin i fotografii tytuł oraz źródło umieszcza się pod wstawionym obrazem; natomiast w przypadku tabel – tytuł nad tabelą, źródło pod tabelą. Tytuły tabel, rycin i fotografii zapisujemy fontem Calibri 10 pkt, natomiast źródła i objaśnienia – Calibri 9 pkt.
W sytuacji, gdy autor planuje zamieścić w publikacji rycinę lub fotografię, której nie jest autorem, zobowiązany jest do przedstawienia zgody na jej wykorzystanie.
PRZYKŁADY PODPISÓW TABEL, RYCIN I FOTOGRAFII W TEKŚCIE:
Tab. 1. Programy rewitalizacji według podziału na gminy miejskie i miejsko-wiejskie
Źródło: Bank Danych Lokalnych GUS
Ryc. 1. Wartość projektów społecznych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców [tys. zł]
Źródło: opracowanie własne na podstawie portali RPO
Fot. 1. Kwartał C w Stargardzie z lotu ptaka
Źródło: Stargardzkie TBS
Ryc. 1. Geneza i rozwój odnowy wsi i rewitalizacji w Polsce
Objaśnienie: RPO – Regionalne Programy Operacyjne
Źródło: Dej, Sykała 2018
Przy rycinach i w tabelach należy stosować jeden rodzaj fontu (preferowany Arial Narrow) o wielkości 9 pkt. Tabele powinny być tworzone poprzez polecenie „wstaw tabelę" – bez zmian wysokości wierszy, środkowania tekstu w tabeli oraz stosowania zbędnych znaków specjalnych i świateł (spacja, enter).
Wykorzystywane w artykule mapy muszą spełniać podstawowe zasady poprawności kartograficznej – posiadać skalę oraz kompletną legendę. Skany fotografii należy przesłać w osobnych plikach z rozszerzeniem *.TIF, z zaznaczoną opcją „bez kompresji".
Przy składzie ostatecznej wersji artykułu autor zostanie poproszony o przesłanie wszystkich rycin i fotografii jako oddzielnych plików o rozdzielczości nadającej się do druku:
- ryciny opisane w nazwie pliku numerem zgodnie z kolejnością w tekście (Ryc_1), rozszerzenie *.JPG, *.TIF lub *.PDF, rozdzielczość nie mniejsza niż 300 dpi
- fotografie opisane w nazwie pliku numerem zgodnie z kolejnością w tekście (Fot_1), rozszerzenie *.JPG lub *.TIF, rozdzielczość nie mniejsza niż 300 dpi
Wykresy i diagramy wykonane w programie Excel należy przesłać w wersji edytowalnej. Maksymalne rozmiary rycin i fotografii przyjmuje się następujące: 135 × 183 mm.
Wszystkie tabele należy zapisać w jednym pliku (nazwisko_tabele), gdzie powinny być opisane zgodnie z numeracją w tekście (rozszerzenie *.DOC, *.DOCX, *.RTF).
Cytowanie materiałów źródłowych powinno być zgodne z cytowaniem harvardzkim. Wszystkie źródła podawane w tekście powinny być zawarte w spisie literatury. Szczegółową instrukcję i przykłady związane z cytowaniem materiałów źródłowych znaleźć można w wytycznych technicznych dotyczących cytowania i literatury (przedstawionych w drugiej części dokumentu).
Z zasady nie należy stosować przypisów dolnych. Mogą być używane wyłącznie jako dygresja, odniesienie do treści, która nie jest bezpośrednio związana z kwestiami poruszanymi w tekście. Przypisy dolne powinny być ponumerowane cyframi arabskimi.
Skróty w tekście należy rozwinąć przy pierwszym wystąpieniu, np. „Zgodnie z prognozami Głównego Urzędu Statystycznego (GUS)", a przy kolejnych wystąpieniach stosować wyłącznie skrót.
Przy podawaniu wartości jednostek stosuje się zapisy obowiązujące w układzie SI – skróty wprowadza się ze spacją, np. 5 km, 3 g.
Znaki procentu i stopnia wprowadza się bez spacji, np. 50%, 20°C. Znak stopnia wstawia się jako specjalny glif „°" (nie literę „o" bądź „0" w indeksie górnym).
W tekście konsekwentnie stosuje się skróty: np., tj., m.in. (zapisywany bez spacji), tzw., por., zob.
Przy wskazaniu wartości ujemnych (zarówno dla liczb, jednostek, jak i wzorów matematycznych) stosuje się znak minus „−", np. km·s⁻¹ lub −10.
Liczby dziesiętne należy zapisać, stosując przecinek i wskazując tylko jedno miejsce po przecinku, np. 10,8.
Liczby czterocyfrowe zapisuje się bez spacji, np. 2000. W liczbach, które składają się z więcej niż czterech cyfr, oddziela się dla większej czytelności odstępem tysiące, miliony, miliardy, np. 14 008, 2 567 900.
Dla przedziałów liczbowych i czasowych stosuje się półpauzy bez spacji, np. 1997–1999, 10-15 lipca 2000 roku, listopad–grudzień, ale ze spacją w zakresach typu: 14 marca – 20 kwietnia.
We wtrąceniach tekstowych stosuje się półpauzę ze spacjami, np. „W powyższej tabeli wskazano – w celach pomocniczych – zestawienie (...)".
Przy wyliczeniach stosuje się półpauzy, cyfry arabskie lub małe litery z nawiasem, np.:
Wprowadzenie wyliczenia:
1) Tekst-zdanie od wielkiej litery:
a) fraza od małej litery,
b) fraza od małej litery.
2) Tekst-zdanie od wielkiej litery.
Wprowadzenie wyliczenia:
a) fraza od małej litery,
– fraza od małej litery,
– fraza od małej litery,
b) fraza od małej litery.
Ogólny schemat cytowania w tekście: (Tobler 1970).
W przypadku cytowania bezpośredniego należy zawsze podać numer strony, tj. (Tobler 1970: 236–237). W przypadku cytowania pośredniego (parafraz) numer strony jest opcjonalny, chyba że odwołuje się do konkretnych danych (tj. liczby, daty, wartości itp.) lub oryginalnych pomysłów/pojęć (w tym klasyfikacji, typologii itp.). Numer strony należy podać również w przypadku odwołania się do rycin lub tabel.
Jeśli odwołanie dotyczy więcej niż jednej publikacji danego autora, cytowanie w tekście powinno wyglądać następująco: (Tobler 1970, 1973) – w przypadku gdy publikacje zostały wydane w różnych latach; lub (Tobler 1970a, 1970b) – jeżeli zostały wydane w tym samym roku. Jeśli odwołanie dotyczy więcej niż jednego autora, zaleca się użycia średnika: (Tobler 1970: 236; Wellman, Haythornthwaite 2002). Cytowanie w tekście powinno być zachowane w porządku chronologicznym, a następnie alfabetycznym. Informacja o źródle rycin, fotografii i tabel powinna być zapisana zgodnie z ogólnym schematem cytowania w tekście.
W przypadku odwołania się do autora cytowanego przez innego autora w danej publikacji należy jasno wskazać źródło dostępnej informacji. Należy również podać stronę pracy, z której korzystano i w której można znaleźć oryginalne informacje. Tylko publikacje, do których piszący ma bezpośredni dostęp, powinny być wymienione w spisie literatury.
Zasadniczo nie akceptuje się źródeł, które w żaden sposób nie są weryfikowalne przez redakcję, recenzentów i czytelników. Nieopublikowane dotychczas źródła:
- powinny mieć przynajmniej status „w druku", co oznacza, że praca przeszła wszystkie etapy przygotowania do druku i czeka na publikację; w takim przypadku należy przedstawić oficjalny list akceptacyjny sporządzony przez odpowiedniego wydawcę, a także zaznaczyć na końcu noty bibliograficznej, że publikacja jest dopiero w druku „[w druku]";
- zbiorów danych, manuskryptów, raportów, materiałów konferencyjnych itp.: powinno się jasno wskazać, gdzie lub przez kogo i jak mogą zostać udostępnione na żądanie; odpowiedzialność w tej kwestii spoczywa na autorze; nie należy cytować żadnych źródeł, których nie można lub nie chce się ujawniać stronom trzecim, a także co do których nie wiadomo, czy i kiedy mogą zostać opublikowane (np. wersja robocza materiałów lub tylko „przesłane" manuskrypty czy surowe / tajne zbiory danych itp.).
Odniesienia do publikacji/źródeł w językach innych niż polski:
- w przypadku języków funkcjonujących w alfabecie łacińskim należy podać oryginalny tytuł publikacji,
- w przypadku miejsca publikacji należy użyć polskich nazw miast i miejsc, jeśli istnieją – tj. „Wiedeń", a nie „Wien"; „Warszawa", a nie „Warsaw"; „Australijski Uniwersytet Narodowy", a nie „Australian National University".
Uwaga: spis literatury proszę zamieścić bez edytora do automatycznego przygotowywania bibliografii – utrudnia to dodawanie później korekt i komentarzy.
Źródło | Cytacja w tekście | Literatura |
---|---|---|
Książka – jeden autor | (Neville 2010) Neville (2010) |
Neville C., 2010, The Complete Guide to Referencing and Avoiding Plagiarism (wyd. II), Maidenhead, Open University Press. |
Jedynie tytuły powinny być zapisane kursywą. Każdorazowo, gdy ma miejsce odwołanie do innego, niż pierwszego, wydania publikacji, należy to wskazać.
Książka – dwóch autorów | (Cielątkowska, Onyszczenko-Szwec 2006) Cielątkowska, Onyszczenko-Szwec (2006) |
Cielątkowska R., Onyszczenko-Szwec L., 2006, Detal architektury mieszkaniowej Lwowa XIX i XX wieku, Gdańsk, Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej. |
W cytacjach w tekście należy powoływać się każdorazowo na obu autorów.
Książka – od trzech autorów | (Kaltwasser, Majewska, Szreder 2007) (Kaltwasser i in. 2007) Kaltwasser, Majewska, Szreder (2007) Kaltwasser in. (2007) |
Kaltwasser M., Majewska E., Szreder K., 2007, Futuryzm Miast Przemysłowych. 100 lat Wolfsburga i Nowej Huty, Kraków, Korporacja ha!art. |
W tekście wszyscy autorzy powinni być wymienieni jedynie w przypadku pierwszej cytacji. Później, należy stosować „i in."
Książka/publikacja – autor zbiorowy | (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego [MRR] 2013) (MRR 2013) |
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, 2013, Zasady realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce, Warszawa. |
Jeżeli autor ma zamiar stosować skrótowce w cytacjach, wówczas pełnej nazwy instytucji będącej autorem publikacji należy użyć jedynie w przypadku pierwszej cytacji, po czym należy umieścić skrót. Kolejne cytacje mogą być zapisywane w sposób następujący: (MRR 2013).
Książka – jeden redaktor | (Fontana-Giusti 2008) Fontana-Giusti (2008) |
Fontana-Giusti G. (red.), 2008, Designing Cities for People: Social, Environmental and Psychological Sustainability, London, Earthscan. |
Książka – dwóch redaktorów | (Malikowski, Solecki 2007) Malikowski i Solecki (2007) |
Malikowska M., Solecki S. (red.), 2007, Przemiany przestrzenne w dużych miastach Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, Kraków, Nomos. |
Odwołując się do książki posiadającej redaktora, nie należy wskazywać tego w cytacji w tekście.
Książka online | (Tarbell 1919) Tarbell (1919) (Pratt 1978) Pratt (1978) |
Tarbell I. M., 1919, The Rising of the Tide. The Story of Sabinsport, New York, The Macmillan Company. Dostępne na: http://www.gutenberg.org [29.06.2014]. Pratt V., 1978, The Philosophy Of The Social Sciences. New York, Routledge. https://doi.org/10.4324/9780203392768. |
Książki, zarówno te oryginalnie wydane w wersji cyfrowej, jak i te zdigitalizowane po pierwszym analogowym wydaniu, powinny być opatrzone adresem strony internetowej, z której je pobrano (adres powinien, z przyczyn praktycznych, odwoływać się jedynie do strony głównej) oraz datą dostępu. W przypadku, gdy publikacja posiada numer DOI, należy umieścić go zamiast „Dostępne na: adres strony internetowej [data]”. Należy zawsze podawać numer DOI w postaci pełnego linku (zaczynającego się od https://), chyba że na stronie źródłowej danej publikacji jest podane inaczej. Podając numer (link) DOI należy pominąć informację o dacie dostępu, a także zwrot „Dostępne na:”.
Rozdział w książce | (Vagner 1975) Vagner (1975) |
Vagner J., 2013, General information about emerging thermal parks in the Czech Republic: just in the point of birth, [w:] M. Dej, M. Huculak, W. Jarczewski (red.), Recreational use of geothermal water in Visegrad Group countries, Kraków, Institute of Urban Development. |
Zarówno tytuł rozdziału, jak i książki, powinien być zapisany kursywą.
Książka w serii wydawniczej | (Skalski 2000) Skalski(2009) |
Skalski K., 2007, Rewitalizacja we Francji. Zarządzanie przekształceniami obszarów kryzysowych w miastach (Rewitalizacja miast polskich, tom 2), Kraków, Instytut Rozwoju Miast. |
Należy wskazać numer tomu, którym jest publikacja źródłowa i – jeśli możliwe – tytuł tomu i całej serii.
Artykuł | (Tobler 1973) Tobler (1973) |
Tobler W., 1973, A Continuous Transformation Useful for Districting, Annals of the New York Academy of Sciences, 46, 215-220. |
Artykuł online | (Tobler 1970) Tobler (1970) (Tovey 2008) Tovey (2008) |
Tobler W., 1970, A Computer Movie Simulating Urban Growth in the Detroit Region, Economic Geography, 46 (2), 234-240. Dostępne na: http://www.geog.ucsb.edu [09.07.2014]. Tovey H., 2008, Introduction: Rural Sustainable Development in the Knowledge Society Era, Sociologia Ruralis, 48 (3), 185-199. https://doi.org/10.1111/j.1467-9523.2008.00460.x |
Kursywą powinien być zapisany jedynie tytuł artykułu. W przypadku artykułów w wersji cyfrowej, konieczne jest wskazanie adresu internetowego, z którego artykuł pobrano, oraz datę dostępu lub numer DOI. Coraz częstszą praktyką w wielu czasopismach, szczególnie tych wydawanych w trybie tzw. open volume, jest przyznawanie artykułom numerów porządkowych. W takim przypadku należy podać ów numer, a następnie także numer (link) DOI (jeśli artykuł go posiada), natomiast nie podawać zakresu stron dla artykułu (gdyż każdy artykuł w tomie ma wtedy numerację stron od 1). W przypadku posiadania przez artykuł numeru (linku) DOI pomija się datę dostępu oraz zwrot „Dostępne na:”.
Artykuł w gazecie (wersja analogowa) | (Harvery 2014) Harvey (2014) |
Harvey F., 29.07.2014, IPCC climate change report's findings must be accepted, MPs say, The Guardian, 43-44. |
Artykuł na stronie internetowej gazety, portalu, forum | (Adamowska 2008) Adamowska (2008) |
Adamowska M., 23.06.2008, PGR, przyszłość naszej wsi, Gazeta Wyborcza. Dostępne na: http://wyborcza.pl [25.07.2014]. |
Pełna data publikacji artykułu powinna znaleźć się jedynie w spisie literatury. Kursywą powinien być zapisany jedynie tytuł artykułu.
Akty prawne, dokumenty rządowe, strategie itp. | (Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) | Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dostępne na: http://isap.sejm.gov.pl [21.072014]. |
Brak autora (np. słowniki, mapy, aplikacje komputerowe) | (Cambridge phrasal verbs dictionary 2006, 18) Cambridge phrasal verbs dictionary (2006, 18) |
Cambridge phrasal verbs dictionary, 2006, (wyd. II), Cambridge, New York, Cambridge University Press. |
Jeśli autor publikacji nie jest wyszczególniony, w cytacjach w tekście należy użyć jedynie tytułu publikacji, roku wydania i – jeśli właściwe – numer strony. Kursywą powinien być zapisany jedynie tytuł (zarówno w cytacjach w tekście, jak i w spisie literatury).
Materiały, nieopublikowane (konferencyjne, prezentacje, przemówienia) | (Jaśkiewicz 2013) Jaśkiewicz (2013) |
Jaśkiewicz M., 2013, Procesy urbanizacyjne w Krakowskim Obszarze Metropolitalnym, prezentacja przedstawiona w Instytucie Rozwoju Miast w styczniu 2013 r., Kraków. |
W spisie literatury należy wskazać typ materiału niepublikowanego (stosując określenia: „prezentacja przedstawiona", „przemówienie wygłoszone", materiały konferencyjne") oraz datę i miejsce prezentacji, przemówienia, konferencji itp.
Artykuł/manuskrypt niepublikowany | (Parker 1978) Parker (1978) |
Parker R. S., 1978, Style notes for typescripts in the social sciences, manuskrypt, Australian National University. |
Należy wskazać, że artykuł, manuskrypt itp. nie był publikowany („manuskrypt", „materiały wewnętrzne" itp.) oraz miejsce pracy autora, jeśli możliwe.
„Źródło w źródle" (autor powołuje na materiał źródłowy, który odwołuje się do innego dzieła) | Rostow, cytowany przez Domańskiego (2004, 9), stwierdza... | Domański B., 2004, Critique of the concept of development and regional studies, Studia regionalne i lokalne, 2 (16), 7-23. Dostępne na: http://www.studreg.uw.edu.pl [22.07.2014]. |
Odwołując się do autora cytowanego przez innego autora, którego dzieło stanowi faktycznie posiadane źródło informacji, należy to wskazać. W cytacji w tekście należy podać stronę dzieła, z którego korzystamy, na której znajduje się informacja pierwotna. W spisie literatury należy wymienić jedynie to dzieło, w którego posiadaniu faktycznie jesteśmy.
Informacja znajdująca się na stronie internetowej – notka, artykuł, esej itp. bez autora i daty publikacji | (UK to allow driverless cars on public roads in January b.d.) | UK to allow driverless cars on public roads in January, b.d.). Dostępne na: http://www.bbc.com [28.07.2014]. |
Informacja znajdująca się na stronie internetowej – notka, artykuł, esej itp. bez daty publikacji | (Pytko b.d.) Pytko (b.d.) |
Pytko Ł., b.d., Europa – centrum architektonicznego designu. Dostępne na: http://www.urbanistyka.info [24.02.2015]. |
Strona internetowa (cała zawartość) | (http://www.geography-site.co.uk) | The geography site: http://www.geography-site.co.uk [03.08.2014]. |
W przypadku materiałów źródłowych publikowanych na stronach internetowych (notki, artykuły, eseje) każdorazowo, w spisie literatury, należy podać datę dostępu do materiału źródłowego (nawet jeśli materiał nie posiada daty publikacji). Odwołując się do całej zawartości strony internetowej należy zamieścić w sekcji „Literatura" podsekcję „Źródła internetowe" i tam umieścić nazwę i adres strony oraz datę dostępu.
W cytacjach w tekście nie należy wskazywać daty dostępu. Odwołania powinny wskazywać adres jedynie do strony głównej.